Kad se Lamborghini utrkivao u F1 - Formuli 1
Formula 1

avantura Lamborghini in F1 bio je kratak i pun neuspjeha, za razliku od onoga što su učinili zakleti suparnici Ferrari... Prije dvadesetak godina Casa di Sant'Agata pokušala se okušati u cirkusu, ali nije uspjela postići značajne rezultate. Doznajmo zajedno njegovu povijest.

Sve počinje motorima

La Lamborghini inženjering rođen 1988. za gradnju 3.5 V12 motor namijenjen engleskom timu Lola, razočaran motorima Ford Cosworth. Na čelu tima su dva velika igrača iz svijeta moto sporta: inženjer. Mauro Forghieri e Daniele Odetto, obojica zauzimaju vodeće pozicije na Ferrari u sedamdesetima.

U debitantskoj sezoni (1989.) automobil LC89 predvođeni Francuzima Philip Alliot uspijeva zauzeti zanimljivo šesto mjesto na Velikoj nagradi Španjolske. Uvjerljiv dokaz da je tako prestižna ekipa kao lotos za zalihe motora kontaktirajte robnu marku Emilian.

U 1990 Lola Svjetsko konstruktorsko prvenstvo završilo je na šestom mjestu (zahvaljujući i nevjerojatnom trećem mjestu) Aguri Suzuki na Velikoj nagradi Japana, prvo postolje za vozača Rising Suna), dok lotos prolazi kroz razočaravajuću godinu (8. mjesto na Svjetskom prvenstvu), ali samo djelomično, s petog mjesta u Derek Warwick U Mađarskoj.

Debitirao kao producent

Iste godine, meksički milijarder Slika rezerviranog mjesta Fernanda Gonzaleza Lune kontaktira Lamborghini Engineering kako bi izgradio punopravnog jednosjednog vozila koje će se utrkivati ​​1991., no kad je automobil spreman, srednjoamerički poslovni čovjek nestao je u zraku. Unatoč ekonomskim problemima, automobil 291 upisao u Svjetsko prvenstvo na čelu s Nicola Larini i iz Belgije Eric Van de Poel.

Larinijevo sedmo mjesto na debiju za Veliku nagradu SAD -a dovodi u zabludu navijače i profesionalce, no ostatak sezone ispao je pomalo razočaravajuć zbog nedostatka bodova na ljestvici, očito lošijih performansi od suparničkih strojeva i brojnih problema s pouzdanošću . Drugi tim također je opremljen motorima. Lamborghini, ligierNišta bolje: nula bodova i dva sedma mjesta za Belgijanca. Thierry Boutsen u San Marinu i Monte Carlu.

Natrag na motore

Nakon razočaravajućeg iskustva graditelja Lamborghini vratio se 1992. kako bi se usredotočio isključivo na motore namijenjene za minardi и Venturi... Obje momčadi uspijevaju osvojiti bod (odnosno s Brazilcem Christian Fittipaldi u Japanu i s francuskim Bertrand Gashot u Monte Carlu), ali ako za francuski tim možemo govoriti o pozitivnoj sezoni (ujedno i jedinoj) za Faenzu, uvođenje novih motora predstavlja korak unatrag u odnosu na prethodnu godinu.

Prošle godine Lamborghini in F1 ovo je 1993.: motor V12 dopušta pridošlicu francuskog tima Larousse kako bi osvojio tri važna boda, od kojih je dva osvojio Philip Alliot povodom petog mjesta u San Marinu.